Zwyrodnienie stawów to jedna z najczęstszych chorób układu ruchowego. Chociaż najczęściej dotyka seniorów, może rozwinąć się także u osób w młodszym wieku. Czym się objawia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie…
Piersiowy odcinek kręgosłupa składa się z 12 kręgów, które — zgodnie z nazwą — są usytuowane na wysokości klatki piersiowej. Chociaż odcinek piersiowy kręgosłupa jest jego najmniej "ruchomą" częścią, nadal może…
Ból łokcia to dość często występująca przypadłość, która dotyczy nie tylko sportowców, ale też osób angażujących ręce w swojej pracy zawodowej. U niektórych ból ten ma konkretne umiejscowienie i dotyczy…
Urazy kręgosłupa to jedne z najcięższych obrażeń narządu ruchu, a to dlatego, że ich skutki mogą być naprawdę poważne. W najgorszym wypadku może nastąpić przerwanie rdzenia kręgowego, co prowadzi do…
Staw barkowy jest jednym z najbardziej podatnych na urazy stawów, zwłaszcza u sportowców. Do uszkodzeń w jego obrębie najczęściej dochodzi u młodych dorosłych w wyniku kontuzji podczas uprawiania sportu lub…
Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS, to najczęściej występująca zapalna choroba stawów, która dotyka głównie ludzi w młodym i średnim wieku. Choć w jej przebiegu pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów…
Zapalenie stawu kolanowego może mieć ostry lub przewlekły charakter i zwykle wywołane jest przez drobnoustroje, które znalazły się w błonie maziowej. Dolegliwość daje szereg różnych objawów jak ból w kolanie,…
Zapalenie stawu biodrowego to uciążliwa dolegliwość, która najczęściej objawia się silnym bólem w pachwinie i udzie z towarzyszącym utykaniem lub niechęcią do obciążania kończyny dolnej. Naturalny przebieg choroby jest zazwyczaj…
Pojawiający się nagle, np. po urazie lub przeciążeniu pleców, silny ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa promieniujący do nogi może oznaczać rwę kulszową. Przypadłość ta może jednak równie dobrze rozwijać się…
Nadgarstek ze względu na swoją skomplikowaną budowę anatomiczną narażony jest na liczne urazy. Najczęściej związane są one z aktywnością rekreacyjną, a do ich powstania dochodzi zwykle w wyniku obronnego i…
Wybity palec to powszechnie występująca kontuzja, do której dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportów kontaktowych, ale również w czasie wykonywania codziennych czynności – zawsze wtedy, gdy na staw działa duża siła.…
Gdy dojdzie do przemieszczenia ("wypadnięcia") głowy kości ramiennej z panewki stawu, wtedy mamy do czynienia ze zwichnięciem barku, nazywanym też wybiciem barku lub wypadnięciem barku. Stan ten objawia się nagłym,…
Stłuczenie palca to powszechnie występująca kontuzja, której nabawić się można podczas wykonywania prostych codziennych czynności. Wystarczy niefortunnie uderzyć w coś ręką, zawadzić nogą o mebel lub niepostrzeżenie przytrzasnąć palec drzwiami,…
Ból ramienia (barku) to powszechna, a zarazem bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może pojawić się podczas poruszania ręką, unoszenia ramienia, a nawet w spoczynku. W zależności od źródła i stopnia nasilenia…
Stłuczenie to jeden z najczęstszych urazów, będący wynikiem uszkodzenia tkanek miękkich. Powstaje na skutek upadku lub uderzenia i przytrafić się może każdemu, nie tylko sportowcom. Choć na początku może się…
Ból bioder może mieć różnorodne przyczyny – od zwykłych urazów po poważne schorzenia, takie jak choroba reumatoidalna czy stany zwyrodnieniowe.1 Ból bioder sprawia dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, a w dalszej…
Ból ręki w łokciu może być wywołany przeróżnego rodzaju kontuzjami, a także urazami. Jednak czasami zdarza się, że dolegliwość ta jest związana z chorobą zwyrodnieniową stawu łokciowego bądź stanem zapalnym…
Zwyrodnienie stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Może ona dotknąć każdego bez względu na wiek. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zaburzenia ilości oraz jakości chrząstki stawowej, która odpowiada za…
Ból barku to częsty problem zwłaszcza wśród osób dorosłych. Ze względu na swój charakter nierzadko utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet wyklucza z aktywności zawodowej. Przyczyną wystąpienia uporczywych dolegliwości ze strony…
Stłuczenie nadgarstka jest dość powszechnym urazem. Wystarczy chwila nieuwagi, niekontrolowany upadek czy uderzenie o twardą powierzchnię, aby doszło do stłuczenia tkanek miękkich tworzących nadgarstek. Schorzenie może mieć poważniejsze skutki i…
Zwichnięcie stawu skokowego jest jednym z najczęstszych urazów. Kontuzja tego typu zdarza się w każdym wieku, a dojść do niej może nawet podczas zwykłego spaceru. Zwichnięta kostka powoduje silny ból…
Ból odcinka szyjnego kręgosłupa to powszechny problem, który może dotyczyć nawet ponad połowy społeczeństwa. Czynniki odpowiadające za jego pojawienie się w wielu przypadkach związane są z siedzącym trybem życia i…
Zapalenie stawu skokowego występuje stosunkowo rzadko, a jeśli już, to stan zapalny zajmuje także inne stawy w obrębie kończyny dolnej i nie tylko. Objawy to przede wszystkim ból stawu skokowego…
Ból kolan w nocy, jak również podczas siedzenia lub leżenia, nie jest zjawiskiem normalnym. Jeśli dopiero co się pojawił, a jego pochodzenie nie jest znane, jest spore prawdopodobieństwo, że w…
Nieprzyjemne dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu łokciowego mogą wskazywać na schorzenie zwane łokciem tenisisty. Osobami szczególnie narażonymi na ich wystąpienie są przede wszystkim sportowcy i osoby pracujące fizycznie, wykonujące…
Przebywanie przez dłuższy czas w strumieniu zimnego powietrza grozi przewianiem szyi. Przypadłość potrafi mocno dać się we znaki, powodując szereg objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie takich jak ból gardła, katar, gorączka…
Ból w odcinku krzyżowym kręgosłupa potocznie nazywany bywa bólem krzyża. Dolegliwość ta może dotknąć osoby w każdym wieku. Prawdopodobnie każdy w swoim życiu prędzej czy później jej doświadczy, chociaż tylko…
Na dolegliwości bólowe występujące w obrębie szyi i karku uskarżają się ludzie w każdym wieku. Przyczyny ich wystąpienia mogą być różne: przewianie szyi, stan pourazowy czy zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego. Podejście…
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła, układowa choroba tkanki łącznej o immunologicznym podłożu, której etiologia nie jest znana. Cechuje się symetrycznym zapaleniem stawów oraz degradacją chrząstki stawowej i tkanek okołostawowych,…
Długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka, powoduje stan chorobowy zwany zespołem cieśni nadgarstka. Schorzenie to daje szereg objawów takich jak choćby tępy ból w okolicy nadgarstka czy…
Stłuczenie kolana może przytrafić się każdemu, nie tylko osobom aktywnym fizycznie. Wydawać by się mogło, że kontuzja ta jest dość błaha i problem można zbagatelizować, jednak mimo wszystko powinno się…
Ze względu na skomplikowaną budowę staw skokowy jest szczególnie narażony na urazy, a jednym z najczęściej występujących jest skręcenie. W zależności od stopnia uszkodzenia tkanek miękkich skręcenie stawu skokowego można…
Dla wielu osób praca w ogrodzie to forma odpoczynku. Kosząc trawnik, grabiąc liście czy sadząc kwiatki, można się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o problemach. Pielęgnacja ogrodu z jednej…
Stopy dźwigają cały ciężar naszego ciała. Ich konstrukcja pomaga sprostać temu zadaniu zapewniając odpowiednią amortyzację podczas chodzenia, skakania i biegania. W czasie tych aktywności w znacznym stopniu są obciążane kości,…
Ból stawów to częsty problem szczególnie u ludzi starszych. Wywołują go różne czynniki – uraz mechaniczny albo stan zapalny – i znacząco obniża on komfort życia. Jeżeli dolegliwości bólowe nie…
Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęstszych urazów ortopedycznych, który dotyka nie tylko sportowców. Kontuzji towarzyszy naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie więzadeł, będące zazwyczaj następstwem złego ustawienia stopy podczas chodu czy…
Kontuzje kolana w sporcie są najczęściej nieuniknione. To prawdziwa zmora wszystkich zawodników. Niektóre urazy są charakterystyczne dla konkretnych dyscyplin sportowych. Jednym z nich jest kolano skoczka. To kontuzja, która najczęściej…
Ból pleców i kręgosłupa to bardzo powszechne przypadłości, które dotykają zarówno osób starszych, jak i młodszych. Mogą wynikać nie tylko z nadmiernego wysiłku, jaki towarzyszy Ci na co dzień, czy…
Ból kolana występuje u blisko 25% osób dorosłych, powodując ograniczenie czynności stawu, zdolności poruszania się oraz pogorszenie jakości życia. Z czego wynika? Przede wszystkim ze skomplikowanej budowy oraz funkcji pełnionych przez…
Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, powszechnie określane mianem łokcia tenisisty, to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie ramienia. Ból, jaki mu towarzyszy, w znacznym stopniu ogranicza sprawność ruchową, utrudniając…
Dolegliwość zwana kolanem biegacza to częsta przypadłość osób przeciążających staw kolanowy na skutek przede wszystkim intensywnych treningów biegowych, ale nie tylko. Na kolano biegacza nierzadko cierpią również osoby uprawiające narciarstwo,…
Ból kostki to uraz, który często jest bagatelizowany, ale jeśli nie podejmiemy leczenia lub zrobimy to nieumiejętnie, może w przyszłości nawracać lub doprowadzić do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego. Przyczyny…
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka jest uraz taki jak skręcenie, zwichnięcie bądź złamanie. Do powstania kontuzji może dojść na skutek odruchowego podparcia się podczas upadku, gdy ręka jest zgięta…
Ze wszystkich stawów w organizmie człowieka to kolanowy jest największy i najbardziej złożony. Ma on specyficzną budowę i długą dźwignię, to sprzyja powstawaniu urazów przy przeciążeniu, dlatego jest często uszkadzany.…
W grupie miłośników szusowania na nartach znajdują się osoby aktywne fizycznie na co dzień, jak również ludzie, którzy wiosną, latem i jesienią ze sportem mają niewiele wspólnego, a uaktywniają się…
Kłujący ból występujący po zewnętrznej stronie łokcia i przedramienia, promieniujący do nadgarstka, który nasila się przy prostowaniu palców oraz ręki w przegubie, może być objawem tzw. łokcia tenisisty*. Bezpośrednią przyczyną…
Spis treści Co musisz wiedzieć o bólu w nadgarstkach? Objawy bólu nadgarstków Nieurazowe przyczyny bólu nadgarstka Kiedy umówić wizytę u lekarza? Jakie badania trzeba wykonać, by móc ustalić przyczynę bólu…
Najnowsze artykuły
12 lipca, 2023
Choroba zwyrodnieniowa stawów — objawy i leczenie
22 czerwca, 2023
Ból kręgosłupa piersiowego: Przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia