Około 20% pacjentów zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu z dolegliwościami bólowymi związanymi z układem ruchu. Część tych dolegliwości bólowych została spowodowana urazem.
W sytuacji bezpośredniego zadziałania urazu dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich i naczyń krwionośnych, co prowadzi do tworzenia się wylewów krwawych i powstania krwiaka.
Na skutek pośredniego zadziałania bodźca np. w przypadku niefizjologicznego odgięcia stawu, dochodzi do naciągnięcia tkanek miękkich takich jak więzadła, mięśnie i torebka stawowa. Naprężenie tych struktur może powodować ból. Jeżeli uraz był na tyle silny, że przekroczył wytrzymałość tych struktur dochodzi do ich całkowitego lub częściowego rozerwania.
Ból związany z urazem wynika z uszkodzeń kości i okolicznych tkanek miękkich. Jest on szczególnie silny, gdy została zniszczona struktura tkanek, ale towarzyszy również procesom regeneracji i zdrowienia, w trakcie których rozwija się w uszkodzonych tkankach proces zapalny.
Stan zapalny, z jednej strony, ma korzystny pływ na proces gojenia ponieważ przyspiesza regenerację oraz ogranicza oddziaływanie uszkodzenia na funkcjonowanie okolicznych (zdrowych) tkanek. Z drugiej jednak strony, poprzez zwiększone uwalnianie się różnych substancji, które dodatkowo zwiększają wrażliwość zakończeń nerwowych (receptorów bólowych) zwiększa się nasilenie bólu.
Najczęściej występujące obrażenia, które powodują ostre dolegliwości bólowe to:
- złamania
- zwichnięcia
- skręcenia
- stłuczenia
- uszkodzenia mięśni
Uważa się, że nawet co piąty przypadek wystąpienia urazu jest związany z aktywnością fizyczną (tzw. urazy sportowe/kontuzje). W tej grupie znajdują się też tak zwane zespoły przeciążeniowe, będące wynikiem sumujących się niewielkich uszkodzeń trwających w czasie lub zbyt dużego obciążenia.
Do częstych przyczyn urazów sportowych należą:
- zbyt intensywny trening w stosunku do możliwości
- brak rozgrzewki
- użytkowanie nieodpowiedniego sprzętu
- sporty walki (tzw. kontaktowe) np. boks
- trudne warunki atmosferyczne
- nieodpowiedni stan obiektu sportowego np. śliska nawierzchnia
- zbyt wczesne rozpoczęcie treningów po wcześniejszym urazie
Leczenie skutków urazów
W przypadku ostrych urazów zaleca się:
- odciążenie
- unieruchomienie/ograniczenie ruchów w uszkodzonej okolicy jak i zmniejszenie ogólnej aktywności (odpoczynek)
- schłodzenie miejsca urazu np. okłady z zimnych kompresów lub lodu (niska temperatura powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, jak również ograniczenie stanu zapalnego i tworzenia się krwiaków)
- ucisk (ogranicza krwawienie)
- uniesienie chorej kończyny powyżej poziomu serca
- postępowanie modulujące proces zdrowienia np. fizjoterapia, fizykoterapia (najwcześniej zaczynamy to postępowanie 2 – 3 dni po urazie)
- leki (przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, stosowane miejscowo i/lub ogólnoustrojowo)
Dodatkowe informacje dotyczące leczenia
farmakologicznego bólu patrz zakładka "Leczenie bólu"