Skip to main content

Ból stawu skokowego – najczęstsze przyczyny, objawy

Ból kostki to częsta przypadłość, która może dotknąć każdego, nie tylko sportowca. Jest szczególnie uciążliwy, gdy towarzyszy przy każdym kroku i uniemożliwia swobodne chodzenie. Dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu skokowego mogą mieć różnorakie podłoże. Czasami pojawiają się na skutek urazu mechanicznego, ale równie dobrze mogą towarzyszyć poważnym chorobom.

Łączący kości podudzia oraz stopy staw skokowy każdego dnia narażony jest na uszkodzenia takie jak zwichnięcia czy złamania. Poważnej kontuzji nabawić się możemy zarówno podczas treningu, jak i rekreacyjnego spaceru. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Dowiedz się, kiedy ból stawu skokowego powinien zaniepokoić i jak wygląda jego leczenie.

Objawy bólu stawu skokowego

Symptomy w dużej mierze zależą od przyczyny dolegliwości, ale także od tego, jak bardzo uszkodzone zostały struktury stawu skokowego. Najczęściej jednak ból stawów skokowych nie jest jedynym objawem. Oprócz niego pojawia się obrzęk i uczucie zesztywnienia. Warto też wspomnieć, że czasem obserwuje się obrzęk stawu skokowego bez bólu, którego oczywiście również nie powinno się bagatelizować. Konsekwencją uszkodzenia stopy mogą być nadto bolesne pod wpływem nacisku zaczerwienienia i krwiaki. Chory może mieć problem zarówno z poruszaniem, jak i samym obciążaniem stopy.

Przyczyny bólu stawu skokowego

Jak nietrudno się domyślić, ból stawu skokowego może mieć wiele różnych przyczyn. Wywołać go mogą urazy przedstawione poniżej:

  • Stłuczenie – ma miejsce wtedy, gdy nie dochodzi do zmian w budowie kości. Towarzyszy mu ból stawu skokowego i opuchlizna, oprócz tego pojawia się siniak. Ból stawu skokowego przy chodzeniu może występować zarówno po wewnętrznej, jak i po zewnętrznej stronie kostki.
  • Skręcenie – czyli uszkodzenie torebki stawowej oraz wzmacniających ją więzadeł stawowych. Wyróżnić można trzy stopnie skręcenia stawu skokowego, w zależności od nasilenia uszkodzeń:
  • skręcenie stopnia I – naciągnięcie więzadeł;
  • skręcenie stopnia II – naderwanie więzadeł;
  • skręcenie stopnia III – rozerwanie więzadeł.

W skręceniu stopnia I pojawia się krwiak i obrzęk, a także bolesność stawu skokowego, natomiast w skręceniu stopnia II objawy są analogiczne, jednak bardziej nasilone. Przy skręceniu stopnia III występuje duża niestabilność stawu oraz silny ból i obrzęk w jego okolicach.

  • Zwichnięcie – to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni, które tworzą staw skokowy. Dodatkowo rozerwana zostaje torebka stawowa i więzadła stawowe. Przemieszczone elementy nie wracają samoistnie na swoje miejsce, wymagają nastawienia. Zbagatelizowanie zwichnięcia może prowadzić do wystąpienia patologicznych zmian w obrębie stawu skokowego. Zwichnięciu towarzyszy silny ból nasilający się przy każdej próbie poruszania nogą.
  • Złamanie – to pourazowe przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Może dość do złamania jednokostnego, dwukostnego lub trójkostnego. Przy złamaniu stawu skokowego występuje ból, obrzęk, siniak i ograniczona ruchomość.

Ból stawu skokowego – kiedy umówić wizytę u lekarza?

Nie ulega wątpliwości, że zapalenie stawu skokowego, jak również urazy takie jak skręcenie, zwichnięcie czy złamanie wymagają konsultacji lekarskiej. Zlekceważenie bolesnych dolegliwości może skutkować wydłużeniem późniejszego leczenia, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwić odzyskanie pełnej sprawności.

Niezwłocznie umów wizytę u ortopedy, gdy:

  • ból stawu skokowego z przodu lub z tyłu doskwiera od kilku dni i nie ustępuje;
  • z biegiem czasu staje się coraz bardziej uciążliwy;
  • odczuwasz osłabienie nogi;
  • nie jesteś w stanie obciążyć stopy masą ciała;
  • masz zaburzone czucie;
  • oprócz bólu obserwujesz opuchliznę lub sztywność.

Podstawową diagnostyką bólu stawu skokowego jest badanie fizykalne. Chcąc wykluczyć lub potwierdzić złamanie, należy wykonać prześwietlenie rentgenowskie. Z kolei do przeanalizowania stanu więzadeł niezbędne jest USG. W razie poważniejszych urazów wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Leczenie bólu stawu skokowego – jak wygląda?

By organizm mógł samodzielnie naprawić powstałe szkody, trzeba zapewnić mu optymalne warunki gojenia. W tym celu stosuje się zaopatrzenie ortopedyczne w postaci specjalnych stabilizatorów.

Samo unieruchomienie kończyny jednak nie wystarczy. Pacjent musi dużo odpoczywać, odciążając kończyny, a jeśli to konieczne, dodatkowo schładzać kostkę i trzymać ją powyżej poziomu ciała, co skutecznie zmniejszy ewentualną opuchliznę. Powrót do pełnej sprawności w przypadku zwichnięć i skręceń zajmuje ok. 8 tygodni.

Sprawa znacznie komplikuje się w przypadku złamania stawu skokowego. Każde złamanie wymaga interwencji chirurga, który złoży kość i we właściwy sposób ją unieruchomi. Jeśli doszło do złamania z przemieszczeniem, nie obejdzie się bez operacji chirurgicznej. Zakres ingerencji zależy od rodzaju kontuzji i stopnia nasilenia dolegliwości.

Na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu stawu skokowego?

Postępowanie przy nieustępującym bólu stawu skokowego zależy od wielu różnych czynników. Musisz być przygotowany, że lekarz zada Ci szereg pytań, które pomogą mu zaplanować leczenie. Dlatego postaraj się określić następujące parametry:

  • czas trwania dolegliwości;
  • przyczyna bólu (np. uraz, przeciążenie, powtarzalny mikrouraz, inne schorzenie);
  • charakter bólu;
  • kiedy występuje ból lub kiedy się nasila (tylko podczas chodzenia czy również w spoczynku);
  • czy oprócz bólu występują dodatkowe dolegliwości w obrębie stawu skokowego (opuchlizna, obrzęk, krwiak, sztywność, ograniczenie ruchomości stawu);
  • czy występują inne objawy takie jak gorączka, zmęczenie, wzmożone pocenie w nocy, nieuzasadniona utrata masy ciała.

Powyższe informacje bez wątpienia usprawnią wizytę u lekarza – ułatwią postawienie właściwej diagnozy i dobór skutecznego leczenia.

Doskonałym wsparciem w minimalizowaniu i leczeniu objawów bólowych, związanych z urazami stawu skokowego, jest lek Diky o wysokim stężeniu diklofenaku sodowego. Będący substancją czynną leku diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który skutecznie leczy stany zapalne stawów, łagodząc związany z nimi ból i przyspieszając proces rekonwalescencji. Stosowany miejscowo lek w postaci aerozolu zaczyna działać już po kilku minutach, przynosząc wyraźną ulgę.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty, w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skontaktować się z lekarzem.

Redakcja

Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów, zamieszczonych w sekcji Bibliografia. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie diagnozowaniem i leczeniem urazów sportowych oraz tępych urazów mechanicznych oraz późniejszą ich rehabilitacją.